Начало Последно добавени Военното положение в Сеул: Ситуацията е критична, из града пълзи военна техника, снайпери пазят парламента

Военното положение в Сеул: Ситуацията е критична, из града пълзи военна техника, снайпери пазят парламента

от BirdBG
5 минути прочетено

Президентът на Южна Корея Юн Сеок Йол обяви извънредно положение в страната, позовавайки се на необходимостта от премахване на „про-севернокорейските сили“ и защита на свободния конституционен ред. По думите на опозицията в страната се извършва военен преврат.

Това решение беше обявено в специално обръщение, което президентът направи в офиса си в Сеул. В същото време Министерството на националната отбрана проведе извънредно съвещание с военните командири, на което въоръжените сили бяха инструктирани за засилване на аварийната готовност.

Юн Сеок Йол каза, че ситуацията изисква решителни действия за предотвратяване на заплахи от вътрешните сили, подкрепящи КНДР.

„Трябва да защитим свободата и стабилността на Република Корея. Извънредното положение е мярка, насочена към осигуряване на безопасността на гражданите и запазване на конституционния ред“, отбеляза президентът.

На срещата, свикана от Министерството на отбраната, бяха обсъдени плановете за повишаване на бойната готовност на всички видове въоръжени сили и мерките за реагиране при евентуални заплахи.

Представители на министерството подчертаха, че в настоящата ситуация е важно да се минимизират рисковете и да се реагира своевременно на всякакви предизвикателства.

Обявяването на извънредно положение предизвика противоречиви реакции в страната.

Опозиционните сили изразиха загриженост, че подобни мерки могат да бъдат използвани за потискане на политическата активност на фона на нарастващите призиви за импийчмънт на президента.

Критиците казват, че блокирането на парламента и увеличаването на правомощията на армията представляват заплаха за демократичните институции на Южна Корея.

Опозиционният лидер Лий Дже Минг заяви, че Юн Сеок Йол вече е нелегитимен президент и призова гражданите на протест. Пред вратите на парламента вече има сблъсъци между граждани и представители на полицията.

„Президентът Юн обяви военно положение без причина. Танкове, бронирани превозни средства и войници с оръжия и мечове скоро ще контролират страната“, каза още Лий.

Военна техника забелязана по улиците на Сеул

Военна техника се появи по улиците на Сеул на фона на засилващите се протести край сградата на Националното събрание на Южна Корея. Очевидци съобщават за колони със специална техника, които се насочват към мястото на протетсите, където протестиращите се опитват да пробият към основната сграда.

Обстановката остава напрегната, а въоръжените сили са в състояние на пълна бойна готовност.

На офицерите от южнокорейската армия беше наредено да държат всички батальони в повишена готовност, което подчертава сериозността на ситуацията.

Според местните жители движението на колони със специална техника създава атмосфера на безпокойство и засилва страховете от възможни сблъсъци между военни и протестиращи. В момента протестиращите настояват за отмяна на военното положение и възстановяване на парламента.

Въвеждането на военно положение от президента беше придружено от важни мерки, включително блокиране на Народното събрание и спиране дейността на политическите партии.

Тези действия предизвикаха вълна от недоволство както сред опозицията, така и в обществото. Протестите пред парламента се превърнаха в символ на нарастващата криза, а решението за използване на военна техника и сили за сигурност добави напрежение.

Ситуацията се влошава на фона на обвиненията, че президентът се опитва да потисне опозицията под предлог, че се бори с „про-севернокорейските сили“.

Противниците на президента твърдят, че тези мерки не са насочени към гарантиране на сигурността, а към укрепване на властта му. От своя страна администрацията на президента настоява за необходимостта от защита на конституционния ред и предотвратяване на евентуални заплахи.

Южнокорейските специални сили щурмуват сградата на парламента

В Южна Корея специални части започнаха да щурмуват сградата на Народното събрание. Южнокорейските специални части са кацнали върху сградата на парламента с хеликоптери UH-60 Black Hawk. На покрива и на територията на правителствения обект дежурят снайперисти.

Събитието се случва на фона на нарастващото политическо напрежение, породено от налагането на военно положение и опитите на протестиращите да проникнат в парламента.

Ситуацията бързо ескалира и действията на специалните части се превръщат в ключов елемент в опитите на властите да си върнат контрола.

Очевидци съобщават за конвои със специална техника, които се насочват към сградата на парламента, където се засилват сблъсъците между протестиращи и силите за сигурност.

По предварителни данни за потушаване на безредиците и предотвратяване на евентуални актове на насилие са били изпратени специални сили. Щурмът на сградата се случи, след като протестиращи се опитаха да пробият кордона, настоявайки за отмяна на военното положение.

Нека припомним, че по-рано президентът на Южна Корея Юн Сок Йол обяви военно положение, позовавайки се на необходимостта от премахване на „просевернокорейските сили“ и защита на конституционния ред. Тези мерки предизвикаха вълна от недоволство сред опозицията и населението, които ги възприеха като опит за укрепване на властта на президента и потискане на политическите опоненти.

Спецоперацията край сградата на парламента повдига въпроси за по-нататъшното развитие на политическата криза в Южна Корея.

Опозицията вече заяви, че действията на властите противоречат на демократичните принципи и са насочени към потискане на инакомислието. В същото време правителството настоява, че въведените мерки са необходими за гарантиране на сигурността и стабилността в страната.

Военното положение в Южна Корея предвижда превантивни удари

Южна Корея е готова да нанесе превантивни удари срещу Северна Корея в случай на рязка ескалация на ситуацията на фона на сегашното военно положение, обявено от президента Юн Сок Йол. Това мнение предизвика вълна от дискусии в светлината на нарастващата конфронтация на Корейския полуостров.

Въвеждането на военно положение беше официално оправдано с необходимостта от борба с „просевернокорейските сили“ в страната и поддържане на конституционния ред. Но също така увеличи военната активност и мобилизацията, включително възможността за превантивни операции.

Южнокорейското министерство на отбраната по-рано инструктира всички въоръжени сили да засилят бойната готовност и да се подготвят за всякакви извънредни ситуации.

Потенциалните превантивни удари могат да бъдат насочени срещу съоръжения, свързани с ядрената програма на КНДР, както и военни бази и инфраструктура, които представляват пряка заплаха за Южна Корея. Подобна стъпка би била крайна мярка, ако действията на Пхенян създадат непосредствена опасност за сигурността на републиката.

Междувременно налагането на военно положение и изявленията за възможни удари увеличиха напрежението не само на Корейския полуостров, но и в международната политика.

Превод и редакция: БЛИЦ

Може също да харесате

Are you sure want to unlock this post?
Unlock left : 0
Are you sure want to cancel subscription?

Този уебсайт използва бисквитки, за да подобри вашето изживяване. Ще приемем, че сте съгласни с това, но можете да се откажете, ако желаете. Приеми Виж повече

-
00:00
00:00
Update Required Flash plugin
-
00:00
00:00