Начало Последно добавени Ето как се хвърлят стотици милиони във водата – буквално СНИМКА

Ето как се хвърлят стотици милиони във водата – буквално СНИМКА

от BirdBG
4 минути прочетено

Огромно имение във Флорида, разположено на брега със собствен плаж с фин, бял пясък и изглед към Мексиканския залив, в момента е най-скъпият жилищен имот, който се продава в САЩ, а цената му е 295 млн. долара.

Имотът обаче се намира на едно от най-уязвимите места в страната за предизвикани от климатичните промени природни бедствия и е застрашен от почти неизбежно наводнение в следващите години, пише ДБР.

Имението с площ от 9 акра в Нейпълс, Флорида включва две огромни къщи за гости към основната постройка, док, място за яхта и е заобиколено от вода от три страни. То представлява екстравагантен символ на това как желанието за спокоен начин на живот във Флорида се сблъсква с климатичната криза.

“Почти сигурно е, че този имот ще претърпи наводнение”, казва пред The Guardian Джереми Портър, изследовател в сферата на климатичните рискове във First Street Foundation, организация с нестопанска цел за анализ на наводнения.

Снимка: Google Maps

Според изготвените от First Street модели, вероятността имението да бъде наводнено в следващите 15 години е 68%, докато за следващите три десетилетия тя скача до 95%. Имотът е “силно” изложен на наводнение, а рискът от ветрове е “екстремен” според оценките за климатичните заплахи, които вече се появяват към обявите в имотния сайт Zillow.

Построен на водата

“Това е красив район, хората тука искат достъп до водата и плажовете, но мястото е силно изложено на наводнения”, казва Портър.

“Това на практика са имоти, които са построени на водата.”

Престижният район Gordon Pointe се намира на върха на ексклузивния квартал Нейпълс на Порт Роял, който се състои от ниско разположени, тънки ивици земя, издълбани от канали, които идват от южната част на града.

Тук няма мангрови гори, блата и защитни пясъчни дюни, така че скъпите имоти да са възможно най-близо до морето. Морското ниво обаче е с 15 см по-високо в сравнение 90-те години на миналия век и продължава да нараства вследствие на изгарянето на изкопаеми горива.

Заплахата за това идилично място може да бъде видяна ясно в петте урагана, които преминаха през западната част на Флорида само за последните две години. Улиците на Нейпълс бяха наводнени, домове пострадаха, а кеят бе разрушен от бури, предизвикани от „прегрелия“ Мексикански залив.

“Те просто си купуват време назаем”, казва Майкъл Саврийс, геолог и експерт по климата в университета Florida Gulf Coast, за луксозните имоти в Порт Роял. “Следваме по-екстремната крива за повишение на морското равнище, а неприятните наводнения ще бъдат още по-сериозни при всеки прилив. Не сме обърнали внимание на този въпрос и бяхме хванати неподготвени”.

Купувачи на луксозни имоти по крайбрежието на Флорида може още да се намират, но климатичната криза се сблъсква все повече с преобладаващата тенденция тълпи от американци, много от които пенсионери, да се стичат към щата заради обещанието за топло време и липса на щатски данъци.

Най-високите цени

Цените на жилищните застраховки във Флорида, които вече са най-високите в САЩ, са нараснали средно с още 42% през миналата година. На фона на поредицата от бедствия, най-малко дузина застрахователи са се изтеглили от Флорида, а щатската застрахователна система в момента “не е платежоспособна”, според губернатора на Флорида Рон ДеСантис.

Междувременно, ДеСантис реагира на тази нова ера като изтри понятието климатични промени от щатските закони.

За Нейпълс това означаваше, че изготвена от града оценка на уязвимостта на климатичните промени трябваше да бъде пренаписана, така че да се премахнат думите „климатични промени“, преди да може да се използва за искане на държавно финансиране за надграждане на ключови съоръжения като системата за дъждовна вода.

Изправен пред все по-свирепи бури и все по-големи горещини, Нейпълс се опитва да задържи водата надалеч, стабилизирайки критична инфраструктура и добавяйки изисквания за устойчив дизайн на сградите, като същевременно разчиства отломките след бурите.

Кандидат-купувачи на имоти в района, които не са милиардери, но могат да си позволят 5 – 10 млн. долара за имот на плажа, започват да се замислят за Северна и Южна Каролина или за крайбрежната част на Джорджия, казва Катрин Фратарола, която ръководи HUB Private Client, консултантска компания в сферата на застраховането.

Може също да харесате

Are you sure want to unlock this post?
Unlock left : 0
Are you sure want to cancel subscription?

Този уебсайт използва бисквитки, за да подобри вашето изживяване. Ще приемем, че сте съгласни с това, но можете да се откажете, ако желаете. Приеми Виж повече

-
00:00
00:00
Update Required Flash plugin
-
00:00
00:00