Начало Последно добавени Зам.-министър Николай Павлов участва в онлайн среща с новоизбрания еврокомисар по търговията и икономическата сигурност Марош Шефчович

Зам.-министър Николай Павлов участва в онлайн среща с новоизбрания еврокомисар по търговията и икономическата сигурност Марош Шефчович

от BirdBG
2 минути прочетено

Пълното присъединяване на България към Шенгенското пространство ще има силно положително въздействие върху търговията, туризма, транспорта и още много други сектори. Това каза заместник-министърът на икономиката и индустрията Николай Павлов по време на онлайн среща с новоизбрания еврокомисар по търговията и икономическата сигурност Марош Шефчович, на която участваха още министри и заместник-министри от държавите Гърция, Унгария, Словакия, Белгия, Италия, Литва и Румъния.

Двамата изразиха задоволство от положителното развитие по тази важна за България тема.

В рамките на онлайн срещата бяха обсъдени ключови приоритети на държавите членки по темите от дневния ред на търговската политика и икономическата сигурност. Акцент бе поставен върху развитието на устойчиви, прозрачни и отворени търговски отношения.

„Свободната и справедлива търговия трябва да остане наша основна цел. Постигането на това изисква допълнително укрепване на взаимоотношенията с търговските партньори и насърчаване на устойчива и конкурентна глобална среда“, каза още заместник-министър Павлов.

Той определи достъпа до пазари в трети страни като друг важен приоритет на търговската политика на ЕС.

„Тази цел може да бъде осъществена не само чрез споразумения за свободна търговия (ССТ), но и чрез други форми на икономическо партньорство“, подчерта Павлов. Според него е необходим индивидуален подход спрямо икономическо развитие на всяка страна.

Заместник-министърът посочи още, че за осигуряването на справедлива търговия и конкурентоспособна среда за компаниите от ЕС, трябва да се използват всички съществуващи инструменти за търговска защита.

„Комисията следва да продължи да осигурява равни условия на конкуренция на международните пазари за бизнеса на ЕС и при необходимост да бъдат разработени нови инструменти за търговска защита“, подчерта още Павлов.

По неговите думи в това отношение ключово значение има и изпълнението на Европейската стратегия за икономическа сигурност и бързото влизане в сила на ревизирания Регламент за преките чуждестранни инвестиции, които ще гарантират икономическата сигурност.

Може също да харесате

Are you sure want to unlock this post?
Unlock left : 0
Are you sure want to cancel subscription?

Този уебсайт използва бисквитки, за да подобри вашето изживяване. Ще приемем, че сте съгласни с това, но можете да се откажете, ако желаете. Приеми Виж повече

-
00:00
00:00
Update Required Flash plugin
-
00:00
00:00