Начало Последно добавени Коледният сървайвър по моловете започна – всичко, което трябва да знаете

Коледният сървайвър по моловете започна – всичко, което трябва да знаете

от BirdBG
8 минути прочетено

Има хора, които умеят да гледат с един ход напред. Планират както важните неща в битието си, така и по-дребните. Тези хора с голяма доза сигурност още в края на ноември са набелязали коледните подаръци, а в първите дни на декември са ги купили. Най-организираните сигурно вече са ги и опаковали.

При мнозинството от хората обаче далеч не всичко върви по конец. Шопингът за подаръци се оставя за ​някой уикенд, щурмът по хранителните хипермаркети се отлага до последно с мотив „да е прясна храната“. Така атаката по магазините предстои и ще се вихри със страшна сила отсега, та чак до Нова година.

Уикендът 14-15 декември вероятно ще е най-натовареният, предполагат от най-големия мол в Пловдив – мол "Плаза". Очакванията им се базират на миналогодишните данни и дългия им опит в търговията. Работещите хора рядко намират време в делничен ден да обикалят по магазините за подаръци и оставят голямата цел за събота или неделя. Така пазаруването се превръща в истински сървайвър, съобщава "Марица".

Първа цел – да паркираме колата

Районът около мол "Плаза" и МЕТРО отдавна се слави като удачно място за пазаруване, защото има всякакви магазини – от такива за черна и бяла техника, детски играчки, интериорни стоки за дома​ плюс обекти на големи чужди модни марки. Затова през декември е трудна мисия да се намери къде да се паркира.

Едни клиенти избират да оставят колата в мола и да обиколят района, други пък се борят за място на паркинга на МЕТРО, тъй като е голям и излизането е далеч по-лесно от изхода на мола. Безплатният престой на паркинга на МЕТРО е 2 часа, за следващия час се начисляват 3 лева. В мола пък е без пари, но от мениджмънта са сложили таван на максималните часове – непрекъснато ползване от 6 часа.

В мол "Пловдив", на другия край на града, имат диференциран ценоразпис. Първият час е безплатен, вторият и третият – по 1 лев, четвъртият и петият час струват по 3 лева, а шестият – 6 лева. От 28 октомври клиентите, които пазаруват поне за 200 лева на един касов бон, не дължат такса. В третия градски мол – "Марково тепе", първият час е безплатен, а всеки следващ започнат час е 2 лева.

За паркирането покрай моловете се носят легенди, често се стига до напрежение между шофьорите, а във Фейсбук клиенти на мол "Плаза" дори подхвърлиха идеята паркингът на търговския център да се препроектира, за да има повече изходи. Иначе се стига до тапи и затруднен трафик доста преди отбивките за "Плаза". Там през уикенда често има служител на КАТ, който да регулира движението.

Хора, музика, глъчка

„Радваме се, че успяхме да привлечем интереса на големи световни марки и те да станат наши наематели. Така разнообразието от брандове води много клиенти при нас. Освен за пловдивчани, оказва се, че мол "Плаза" е любима дестинация и за хората от Смолян, Пазарджик, Хасково“, разказва Александрина Янева, мениджър на търговския център.

Очакваните силни дни през уикенда се допълват и с отварянето на магазин на много популярна марка италианска козметика, което се чакаше с голямо нетърпение от дамите, посочва тя.

За средностатистическите клиенти обаче гвоздеят в програмата тук е "Джъмбо" – я за подаръци, я за коледна декорация, играчки или стоки за бита. Миналата година за мола откриването на обекта на гръцкия търговец бе определено като „събитието на годината“. Магазинът с площ над 8000 кв. м е проектиран така, че „влезеш ли веднъж, излизането е трудно“, коментират клиенти. И в момента напливът е голям, а ще става и по-голям.

„Ние разполагаме със система, която брои посетителите както в самия мол, така и в "Джъмбо". Следим я непрекъснато, за да вземем мерки, в случай че посещението би се превърнало в дискомфортно за клиентите ни. Показател за това например е времето за изчакване за пробните или за тоалетните и др.“, посочва Александрина Янева. Тя уточнява, че досега не се е случвало по някакъв начин да ограничават достъпа на клиенти, т. нар. броячи отчитат всеки посетител с ръст над 1.20 метра.

С подобна система разполагат и в мол "Пловдив". Заради активния коледен шопинг и тук е засилена охраната, както и честотата на почистването.

Събития като магнит

Освен отварянето на нови и чакани обекти, моловете разчитат да привлекат клиенти и със събитията си. Отсега до Нова година непрекъснато има различни прояви, все с празнична тематика, които ловят като магнит – детски коледни работилнички, благотворителни базари, осиновяване на домашни любимци, дядоколедовци с целия антураж и разбира се, томболи и награди.

След щурма – тишина

За втора поредна година мол "Плаза" няма да работи на 1 януари, посочи Александрина Янева. За сметка на това в последния ден на старата година, 31 декември, обектът ще бъде отворен до 18 часа. "За всички, които са забравили нещо важно за новогодишната нощ" усмихва се тя. Опитът сочи, че в тази категория най-често влизат дамите.

Почивен ден ще е 1 януари и за голяма част от работещите в мол "Пловдив". Тогава ще са отворени само киното и зоните за хранене.

Забравете банковите карти, плащайте кеш

Безспорно банковите карти са удобен финансов инструмент. Но не и за хора, които не могат да контролират разходите си. Парите в банковата карта са „невидими“, а и емпирично, и научно е доказано, че сме склонни да пръскаме повече пари, когато не ги виждаме и не ги възприемаме като реални. И като не извършим простите действия – да бръкнем в портфейла си, да извадим банкнотите и мимоходом да отбележим, че съдържанието му се изпразва, много лесно тръгваме „по нанадолнището“.

С дебитните карти е някак си по-лесно – или има пари в тях, или няма. При кредитните обаче уловките са много – това е вид заем, който трябва да се върне. В редките случаи – без лихва, но трябва да сме наясно как банките изчисляват безлихвения период. Той често се рекламира като 40-45- или 50-дневен, но фактически невинаги е така.

Например, ако вашето извлечение излиза на 10-о число и срокът за месечно плащане е 31-во число, всяка покупка, направена преди този срок, ще има гратисен период от датата, на която е направена, до крайния срок за плащане. Ако например закупите стока на ПОС устройство на първо число, то гратисният период ще бъде от първи до крайната дата за плащане, тоест 31 дни.

Най-дълъг гратисен период се получава, ако направите покупка непосредствено след датата, на която излиза извлечението за текущия период, защото тази трансакция ще се отрази чак в следващото извлечение и така ще дължите плащането до 50 дни.

Много хора се отпускат, защото банките пускат различни уловки, които да стимулират ползването на кредитни карти – програми за лоялност, cash back, трупане на точки и т.н. За да има ефект от тях обаче, трябва да следите изкъсо финансите си и да сте наясно с правилата на програмите.

Седем трика, с които ни карат да пазаруваме като бесни

1. Без прозорци, без часовници

Общоизвестно е, че в казината няма прозорци или часовници, за да могат хората да губят чувството си за реалност и да харчат колкото се може повече пари. Търговските центрове, умишлено или не, взаимстваха този трик, за да постигнат същия ефект.

2. Вталяващи огледала в пробната

Огледалата в пробните са подбрани специално, за да изглеждате по-слаби и по-високи. Някои магазини за бельо например добавят розов пигмент към огледалата си, за да направят кожата ви да изглежда с идеален тен. Този трик определено работи, защото колкото повече се харесвате в определени дрехи, толкова по-вероятно е да ги купите.

3. Музика със 72-басови удара в минута

Музиката е неделима част от модерното пазаруване. В големите търговски центрове на Пловдив музика ​звучи дори и в тоалетните. Мелодиите имат спецмисия – да отпуснат потребителите и да ги накарат да харчат. Жизнерадостната музика стимулира. Научно доказано е, че оптимална помощ за пазаруване са звуците със сила 72 децибела.

Това съответства на пулса на отпуснат човек и дава силен импулс за харчене, пазаруване и удоволствие. Друг фактор е температурата на помещението – клиентът избира най-добре продукти на температура от около 20 градуса.

4. Уютни магазини

Всички коридори в моловете са ярко осветени и винаги звучи музика, която се усилва и отразява като ехо от плочките на пода. Щом влезете в някои от магазините обаче, ехото и светлините намаляват, а музиката става спокойна и приятна. Всичко това създава усещане за комфорт и ви кара да останете в тях по-дълго.

5. Изкуствено търсене

Правят ли ви впечатление празните пространства между рафтовете? Това се прави, за да се създаде впечатление, че дадената стока се търси много. Уви, повечето от служителите в магазините свалят продуктите, за да създадат впечатление, че стоката е качествена и поради тази причина се изчерпва бързо.

6. Подмяна на стоките

Ако пазарувате в един и същ магазин, знаете как са подредени стоките и се отправяте директно към тези, които са ви необходими, без да се отклонявате в друга посока. Обаче… Служителите целенасочено пренареждат артикулите с цел да обиколите другите щандове и да видите и други изкушения, преди да сте стигнали до конкретната стока, която е в списъка ви с покупки.

7. Манипулация с цените

Има две дамски чанти – с подобна форма, големина и цвят, на рафта. Но едната от тях струва 79,99 лв., а другата 99,99 лв. Очаквано, евтината се продава по-бързо. Защо се получава това? Защото, когато правите избор, вие не мислите за реалната стойност на продукта, а за факта, че получавате страхотна оферта.

Може също да харесате

Are you sure want to unlock this post?
Unlock left : 0
Are you sure want to cancel subscription?

Този уебсайт използва бисквитки, за да подобри вашето изживяване. Ще приемем, че сте съгласни с това, но можете да се откажете, ако желаете. Приеми Виж повече

-
00:00
00:00
Update Required Flash plugin
-
00:00
00:00