Начало Последно добавени Метеоролозите шокираха: Със старата зима се приключи, ето го новият ужас

Метеоролозите шокираха: Със старата зима се приключи, ето го новият ужас

от BirdBG
2 минути прочетено

Хората трябва постепенно да се настроят, че зимата вече няма да е такава, каквато я помним от детските години.

Ново проучване показва, че глобалното затопляне е причинило промяна в метеорологичните модели, което ще доведе до по-влажни зими в бъдеще, пише списанието Climate and Atmospheric Science, цитира Метео Балканс.

Това е заключението на задълбочено проучване от Университета на Илинойс, Чикаго . Екип от изследователи, ръководен от Акинтомид Акинсанола, използва климатични модели, за да изследва потенциалните промени в зимните валежи до края на 21 век.

По-влажните зими ще станат нещо обичайно

Оказва се, че не само можем да очакваме по-обилни зимни валежи, но и скок на екстремните метеорологични явления.

В допълнение, ще има повишена поява на „много влажни“ зими – видът, който се класира в първите 5% от историческите общи зимни валежи. До края на века тези някога необичайни зими може да се появят толкова често, колкото веднъж на всеки четири години в някои части.

Освен това ще има преминаване от сняг към дъжд в много региони, което ще доведе до последици за селското стопанство, водните ресурси, наводнения и други екологично чувствителни зони.

Проучването показа увеличение на средните зимни валежи от два до пет процента на градус на затопляне до края на 21-ви век. По-честите екстремни сухи явления ще балансират или надхвърлят увеличаването на екстремните влажни явления.

По-малко сняг, повече дъжд

Формата на валежите вероятно също ще се промени в много области. Предишни изследователски проекти показват, че повишаващите се температури ще доведат до повече валежи да паднат като дъжд, а не като сняг, което ще доведе до намалена дълбочина на снега.

Това едновременно намаляване на снега и увеличаване на дъжда несъмнено ще натовари съществуващите системи.

Местните власти и общности ще трябва да дадат приоритет на стратегиите за смекчаване на наводненията, от подобряване на дренажните системи до укрепване на дигите.

Липсата на подготовка може да доведе до широко разпространени щети на домове, предприятия и екосистеми.

Може също да харесате

Are you sure want to unlock this post?
Unlock left : 0
Are you sure want to cancel subscription?

Този уебсайт използва бисквитки, за да подобри вашето изживяване. Ще приемем, че сте съгласни с това, но можете да се откажете, ако желаете. Приеми Виж повече

-
00:00
00:00
Update Required Flash plugin
-
00:00
00:00