Начало Последно добавени Много сме! Живи сме! И се опитваме да остаряваме достойно!

Много сме! Живи сме! И се опитваме да остаряваме достойно!

от BirdBG
3 минути прочетено

Това сочат данни на НСИ, публикувани на сайта на института. И си мисля – колко от тях са в състояние да го направят? Колко от тях живеят в семейна среда? Колко са настанени в старчески домове? Колко от тях едва свързват двата края? Колко от тях имат капацитет да разберат, че цялата тази шумотевица е по случай 1 октомври – Международният ден на възрастните хора. Покрай поздравленията и пожеланията за здраве и дълголетие НСИ ни напомня, че навършилите 65 г. вече сме 1 731 039. Много сме! Живи сме! И се опитваме да остаряваме и оцеляваме достойно.

И голяма част от нас продължават да работят, за да не се оголват такива жизненоважни позиции като тези на учители, лекари, медицински сестри. Че младите ни специалисти, като вземат диплома, или бягат в чужбина, или започват бизнес не по специалността. А побелелите ни глави са непрекъснато в устата и на политици, и на популисти, което си е същото. Заливат ни с информация колко пари отиват за пенсии, колко работещи колко пенсионери изхранват. Добре че ООН във връзка с празника повдигна въпроса за “Значението на укрепването на системите за грижа и подкрепа на възрастните хора по света”.

Ясно е, че ние, пенсионерите, сме жилаво племе – вкопчили сме се в живота и не щем да мрем

Според доклад на компанията за застраховане на търговски кредити “Алианц Трейд” хората на възраст от 60 до 69 години могат да спасят трудовия пазар на Европейския съюз в условията на задълбочаваща се демографска криза. Ние, беловласите българи, пак сме отличници – с увеличената пенсионна възраст в България нивото на ангажираност на хората над 60 години на трудовия пазар е по-високо от средното за Европейския съюз.

Възрастовото разслоение в работната сила се откроява все по-отчетливо. На работното място се сблъскват четири поколения, които имат значителни различия в своите ценности, трудови нагласи и модели на поведение. Умението да се използват силните страни на всяко поколение в интерес на работата е сериозно предизвикателство пред фирмените политики в управлението на хора.

Различни проучвания сочат, че хартиеното поколение, това на най-възрастните работници, живее, за да работи

Иска сигурност на работното място, здравословни условия на труд. Мотивира се от ясни и стриктни правила, от морални ценности, от уважение и зачитане. Мотивация за възрастните работници е и да им осигурят възможност да предават знания и опит.

За съжаление, в страната липсва гарантиран достъп на възрастните хора (65+) до качествени, финансово достъпни здравни, социални и интегрирани здравно-социални услуги за дългосрочна грижа в общността и домашна среда.
Та да си дойдем на думата.

И този “празник” (Международният ден на възрастните хора) мина и си замина. И ще ни топлят не “големите” пенсии, а милите поздрави, които някои градоначалници се сетиха да отправят към хората от третата възраст. Да си припомним например думите на кмета на Мездра, които, вярвам, се споделят и от други загрижени за възрастните си съграждани управници: “През дълголетния път, който сте изминали, вие сте натрупали безценен житейски опит и мъдрост, който търпеливо, всеотдайно и щедро предавате на поколенията след вас.

Благодарим ви за всичко, което сте направили за нас и продължавате да правите за децата ни. Благодарим ви, че ги възпитавате да бъдат добри хора, да уважават по-възрастните, да ги подкрепят, да бъдат съпричастни към другите. Благодарим ви, че пазите топлината в нашите домове. Благодарим ви, че съхранявате семейните традиции”.

Мариана ДОБРЕВА

Може също да харесате

Are you sure want to unlock this post?
Unlock left : 0
Are you sure want to cancel subscription?

Този уебсайт използва бисквитки, за да подобри вашето изживяване. Ще приемем, че сте съгласни с това, но можете да се откажете, ако желаете. Приеми Виж повече

-
00:00
00:00
Update Required Flash plugin
-
00:00
00:00