Начало Последно добавени На тази дата погледнете към небето, ще се вижда нещо уникално

На тази дата погледнете към небето, ще се вижда нещо уникално

от BirdBG
5 минути прочетено

Сатурн и Венера ще могат да се наблюдават видимо близки в небето на 20 януари 2025 г. вечерта.

Тогава ще бъде първото за годината по-забележително взаимно видимо сближаване на две ярки планети, каза за БТА Пенчо Маркишки, физик в Института по астрономия с НАО при БАН и в катедра „Астрономия” на Физическия факултет на Софийския университет (СУ)„Св.Климент Охридски”.

Той поясни, че явлението ще се наблюдава удобно над югозападния хоризонт, веднага след свечеряване. Двете планети ще бъдат в съзвездието Водолей и ще привличат погледа поради високата си яркост. Гледана с мощен бинокъл или през телескоп, Венера ще бъде осветена почти наполовина – с 45% пълен диск.

Пръстенът на Сатурн може да се види чрез прибор, увеличаващ 30 или повече пъти, каза Маркишки. Той е автор на „Гид на любителя астроном”, издание на Катедра „Астрономия” на СУ, което от няколко години подпомага наблюденията на любители и е достъпно безплатно онлайн.

Максимални лунни застои

Годината ще започне с добра видимост на ярките планети, обобщи той. Венера ще се наблюдава високо и удобно на югозапад, още в стъмващото се небе след залез-слънце. Малко по-късно в същия район на небето ще бъде видим и Сатурн. Юпитер ще блести в съзвездието Бик, а червеникавият Марс ще бъде по-ниско на изток – в съзвездие Близнаци.

Така ще виждаме планетите в началото на януарските нощи. Първият удобен период за наблюдение на Меркурий ще настъпи във вечерите около 8 март. Тогава ще го открием ниско над западния хоризонт, а видимо близо до него ще блести Венера.

В началото на 2025 г. ще настъпи период, през който ще се наблюдават т. нар. максимални лунни застои, казва Маркишки пред агенцията. Това означава, че в първите месеци на годината, когато Луната преминава през съзвездието Бик, тя ще бъде най-високо над небесния екватор за последните малко над 18 години. Това е периодът на прецесията на възлите на лунната орбита.

И обратно – около две седмици след това Луната ще бъде най-ниско (южно) под небесния екватор – в съзвездието Стрелец, обясни физикът.

„Причината за тези екстремни позиции на Луната е, че на 10 януари 2025 сутринта нейната орбита ще пресича еклиптиката през двете равноденствени точки. По-точно възходящият възел на лунната орбита ще съвпадне с пролетната равноденствена точка в съзвездието Риби, а низходящият възел – с есенната равноденствена в Дева.

Това води до издигане на видимия път на Луната до по-северните области от съзвездието Бик, където за наблюдател от нашите географски ширини всеки месец естественият ни спътник ще закрива част от звездния куп Плеяди”, каза Пенчо Маркишки.

Той уточни, че не всички закривания ще бъдат видими от България – някои ще се случат при Луна под хоризонта, а други ще са през деня, включително и при новолуние.

„Първата видима за нас такава окултация ще бъде на 10 януари 2025 от 04:11 ч. българско време, когато за наблюдател от Астрономическата обсерватория на СУ Луната ще закрие първо звездата 23 Tau (Меропа). Това е една от по-ярките звезди в купа Плеяди.

Явлението ще може да се наблюдава за кратко – до залеза на Луната в 04:37 ч. за София. Следващата видима от България окултация на Плеядите ще бъде на 12 септември и ще започне в 22:53 ч. за Обсерваторията на СУ. Тогава първа ще бъде закрита звездата 17 Tau (Електра)”, уточни физикът. Той препоръчва тези явления да се наблюдават с бинокъл или с по-мощна зрителна тръба.

„За ръководителите на кръжоци по астрономия в средните училища и в народните астрономически обсерватории тези явления са добър повод да поставят пред своите възпитаници интересни наблюдателни задачи, свързани с небесната механика”, подчерта той.

Закриване на Сатурн

Друго подходящо за наблюдение явление е закриването на планетата Сатурн от Луната на 4 януари вечерта. „Тогава нашият естествен спътник ще закрие планетата с тъмната си страна.

За София явлението ще започне в 20:03 ч., но наблюдателите трябва да бъдат в готовност поне няколко минути преди този момент. Около 20:26 ч. планетата ще започне да се появява от този край на лунния диск, където ще се наблюдава долното „рогче“ на лунния сърп. Около 20:28 ч. Сатурн ще бъде вече изцяло открит.

По време на явлението Луната ще бъде над югозападния хоризонт за наблюдател от София. Ако ще наблюдаваме от Варна, Сатурн няма да бъде изцяло закрит – планетата ще остане частично видима зад югоизточния край на лунния диск. За Варна закриването ще започне около 20:13 ч. и ще завърши около 20:24 ч.”, каза физикът.

Маркишки посочи и още няколко значими астрономически събития и явления през 2025 г.

През новата 2025 г. астрономическата пролет ще настъпи на 20 март в 11:01 ч. българско време, каза той. Астрономическото лято ще започне на 21 юни в 05:42 ч. – датата на лятното слънцестоене и най-дългият ден в годината, траещ 15 часа и 20 минути за София.

Астрономическата есен е с начало на 22 септември в 21:19 ч. Астрономическата зима ще започне на 21 декември в 17:03 ч. – датата на зимното слънцестоене и на най-късия ден в годината, траещ 09 часа и 03 минути за София.

Земята ще бъде в перихелия си – в най-близката до Слънцето точка от своята орбита на 4 януари в 15:28 ч., при разстояние Земя-Слънце 147 103 686 километра. Нашата планета ще бъде в афелий – в най-отдалечената от Слънцето точка на орбитата си, на 3 юли в 22:54 ч., при разстояние до Слънцето 152 087 738 километра, уточни Маркишки.

Може също да харесате

Are you sure want to unlock this post?
Unlock left : 0
Are you sure want to cancel subscription?

Този уебсайт използва бисквитки, за да подобри вашето изживяване. Ще приемем, че сте съгласни с това, но можете да се откажете, ако желаете. Приеми Виж повече

-
00:00
00:00
Update Required Flash plugin
-
00:00
00:00