Определено ситуацията в Близкия изток рязко се промени след убийството на Насрала. Той е човекът, който управляваше "Хизбула" три десетилетия, когато стана най-близка до Иран. Това заяви бившият външен министър Надежда Нейнски пред Нова тв.
"Беше очаквано и много внимателно следя международни агенции. Вчера ми направи впечатление изказването на един израелски експерт, че не е неочакван ударът.
Ако всичко като възможност като тотална война беше изчерпано, Иран щеше да удари в новата година, за да направи окопа непреодолим и войната да започне със сигурност", обясни тя.
Израел не търси дипломатическо решение, а пълна победа!
"Израел не търси дипломатическо решение, а нова реалност по границите си. Търси пълна победа. Според мен пълна победа е темата с ядрената програма на Иран, където вижда потенциална заплаха за себе си", каза Нейнски.
Според нея светът се притеснява до каква степен една атака срещу ядрените съоръжения няма да въвлече и другите ядрени сили в тази война.
"Войната между Израел и Ливан, на практика Русия разчиташе на Китай технологично, на Иран за дроновете, на Северна Корея за друго, и тази война уплътни тези коалиции.
Иран излезе на светло. До този момент използваше проксита, но с това нападение Иран влезе във войната.
Надявам се, че нито една от големите сили няма интерес от пълномащабна война“, поясни Нейнски.
Президентските избори в САЩ и войната Русия-Украйна
Според нея една война ще промени съотношението на силите при президентските избори в САЩ, както и подкрепата, която Русия получава от Иран за войната в Украйна, което означава, че никой не е заинтересован от пълномащабна война.
"САЩ са най-сериозният съюзник на Израел, но една пълномащабна война ще доведе до включването им в нея, а те не желаят това. Китай е казвал, че ядрен конфликт за тях е неприемлив и е дал да се разбере, че не подкрепят Русия в това.
Не се знае до каква степен тази акция е съгласувана и Европа и САЩ са наясно със стъпките на Израел", каза още тя.
Нейнски припомни, че САЩ е в последните си дни на предизборна кампания ив момента ситуацията в Близкия изток е по-скоро в полза на Тръмп, отколкото на Харис.
"Най-важно е как предстоящите парламентарни избори ще повлияят на България. Трябва да се вземат предвид мерките, които взима държавата.
Трябва изборите да имат максимална представителност, което означава максимален брой хора да отидат да гласуват", обясни тя.
Тя обясни, че разделението между сунити и шиити съществува, което държи Турция в страни и Ердоган се опитва да се възползва от ситуацията.
"Голяма част от ислямския свят има изгода да се намери решение. Ливан беше най-богатата държава в арабаския свят, която няма нефт. Те бяха много добре икономически.
Имаше дори прозападни тенденции. Сега, разбира се, ситуацията се промени", заключи тя.