След повече от три десетилетия прекъсване, производството на винилови плочи в България се завръща. През 2025 г. ще бъде открита първата фабрика за грамофонни плочи в страната от времето на "Балкантон" и единствената в момента на Балканите.
Инициативата носи свеж поглед към традиционния формат, който се радва на глобално възраждане през последните години.
Завръщането на винила у нас
Фабриката, която ще бъде разположена в село близо до София, ще започне работа през февруари 2025 г. Очаква се месечен капацитет от 20 000 винила, което ще покрие както вътрешното търсене, така и нарастващия интерес от съседни държави.
"Има много голям интерес от Балканите, а и много български артисти искат да правят плочи при нас," споделя Илия Григоров, един от създателите на проекта.
Той е добре познат на българската музикална сцена под псевдонима Григовор – част от хип-хоп групата So Called Crew и творчески директор в рекламната агенция DDB Worldwide Communications.
"Rakamakafon" – пънк дух и творческа свобода
Името на фабриката – Rakamakafon, е избрано с чувство за хумор и лекота. Григоров разказва, че първоначалната идея била да се казва “София Прес”, но това име вече е заето. “Решихме да бъде нещо смешно, защото всички фабрики имат високопарни имена.
Ние сме хора, които харесват DIY неща, малко по-пънк сме. Знаем какво правим, но и не знаем, и когато се сетим за името, това ни помага да се вземаме по-леко," споделя Григоров.
Възраждането на виниловите плочи: глобален и локален феномен
През последното десетилетие винилът преживява истински ренесанс на световния пазар. От 2007 г. насам продажбите на грамофонни плочи отбелязват постоянен ръст. През 2015 г. Великобритания дори въведе официална класация за албуми на винил, след като седем последователни години регистрира растящи продажби.
Кулминацията на тази тенденция беше през 2022 г., когато Асоциацията на звукозаписната индустрия в САЩ отчете, че продажбите на винилови плочи са надминали тези на компактдискове за първи път от 1987 г.
Какво означава това за България и региона
С откриването на "Rakamakafon", България не само се присъединява към глобалното възраждане на винила, но и става водещ играч на Балканите. Фабриката има потенциала да се превърне в притегателен център за артисти и лейбъли от региона, които търсят качествено и близко производство.
Освен че ще подкрепи локалната музикална сцена, проектът носи и културна стойност, възвръщайки мястото на България на картата на музикалното производство. С възраждането на виниловите плочи, "Rakamakafon" е не просто фабрика – тя е символ на нова ера за българската музика и културно наследство.