Създава се усещането, че се водят сериозни преговори за съставяне на редовен кабинет. Това заяви в предаването "Студио Actualno" политологът Цветанка Андреева, коментирайки срещите в Народното събрание между екипите на ГЕРБ-СДС, ДБ, БСП-Обединена левица и ИТН.
По думите на Андреева липсата на медийни истерии по време на преговорите говори, че се върви към някакво споразумение и че партньорите са лоялни, защото така и не се изнася до момента нещо от кухнята на разговорите.
Прогнози за кабинет
Според политолога, ако има редовен кабинет, той ще бъде обаче с тежък живот. В това правителство партньорите ще са много различни. Те ще се обединят около конкретни цели, които ще постигат. Явно, опарили се от предишните коалиционни формати, където голям препъникамък се оказа механизмът за взимане на решения, надявам се, че сега са успели да ги преодолеят, каза Андреева.
"Колкото и Борисов да е декларативно нежелан за лидер на това правителство, за министър-председател, едва ли той ще бъде, но според мен фигурата с достатъчно политически опит и капацитет да изгради такава сложна коалиция е Борисов.
Той е стратегът на това правителство. Аз съм сигурна, че ако се стигне до правителство, хората с проблеми вътре в правителството биха посещавали Борисов, отколкото дори министър-председателя", изрази мнение Цветанка Андреева.
Според нея в момента, в който демократите в лицето на ГЕРБ и "Демократична България" влизат в колаборация с БСП и ИТН, на Делян Пеевски му е отредена роля да бъде критик на тези ходове.
"Това правителство ще бъде в този смисъл зависимо от Пеевски, защото при опит на БСП вътре в парламента да направи коалиция с "Възраждане" по някакви текущи въпроси и на ИТН, защото това са евроскептични партии, то тогава ще трябва да се намери противовесът в ДПС на Пеевски – на евроскептицизма, да дойде евроатлантизмът на ДПС", каза още Андреева.
Бъдещето на ДПС
По думите на политолога "Движението за права и свободи" се трансформира по начин, по който 21. век налага.
"Видяхме вече амбиции в ДПС то да бъде много по-оперативно. Едно ново ръководство се обърна назад към възродителния процес със съвсем друг поглед. Погледът към ДПС 35 години по-късно вече е ревизионистичен. Неслучайно ДПС на Делян Пеевски мина под мотото "Ново начало".
Той търси ново начало и колкото и да не искат да признаят около кръга на Доган, Пеевски превърна ДПС в много по-силна формация", отбеляза Цветанка Андреева.
Тя счита, че ролята на Пеевски и неговото ДПС ще нараства, защото в него ще е и легитимността да критикува държавния глава Румен Радев.