Проф. Август Иванов беше вписан в Златната книга на Патентно ведомство за 2024 година

Днес в залата на Централната патентна библиотека се състоя четиридесет и втората церемония по вписване на видни български изобретатели, откриватели и селекционери в Златната книга на Патентно ведомство на Република България.

Инициативата по вписването в Златната книга е учредена през 1981 г. по повод честването на 1300-годишнината от създаването на българската държава. Книгата се отваря веднъж годишно, за да бъдат добавени нови имена или екипи, постигнали върхови постижения, като израз на уважение, почит и обществено признание.

Сред присъстващите официални гости бяха заместник-министърът на икономиката и индустрията д-р Давид Сукалински, заместник-председателят на Българската академия на науките чл.-кор. дтн Стефан Хаджитодоров, заместник-председателят на Българската търговско-промишлена палата Васил Тодоров, и.д. председателят на Българския институт по метрология Паун Илчев, генералният директор на БТА Кирил Вълчев, както и ръководителят на Центъра за компетентност КВАЗАР академик Чавдар Руменин, зам.-директорът на Института по роботика и ръководител на Секцията „Сензори и измервателни технологии в роботиката и мехатрониката“ проф. д-р Сия Лозанова – вписани в Златната книга на Патентно ведомство, изобретатели и рационализатори.

Приветствие към присъстващите на церемонията отправи председателят на Патентно ведомство инж. Оля Димитрова, която поздрави присъстващите и подчерта, че с тази уникална по рода си морална награда досега са отличени повече от 160 български учени и изобретатели, измежду които авторите на 17 български открития.

Сред тях са имената на акад. Георги Наджаков – откривателят на фотоелектретите, акад. Ангел Балевски и чл.-кореспондент Иван Димов – създатели на „Метода за леене с противоналягане“, акад. Любомир Желязков – създателят на българската фармация, акад. Павел Попов и проф. Тодор Рачински – български селекционери, създатели на най-висококачествените сортове пшеница в света, инж. Никола Белопитов – автор на първия български патент, регистриран в чужбина – „Методът Белопитов“, създател на заводите Елпром, Силнотоков, Слаботоков и др., акад. Никола Съботинов, създател на нов вид газови лазери с пари на меден бромид и др.

Г-жа Димитрова обяви, че новото име, което тази година се вписва в Златната книга на Патентно ведомство е това на проф. д-р инж. Август Йорданов Иванов, директор на Института по роботика – БАН, който работи в областта на роботиката, сензориката, изкуствения интелект и нано- и микротехнологиите.

Председателят на Специализираната комисия за Златната книга към Патентното ведомство проф. Стефан Стефанов, който е и председател на Комисията по интелектуална собственост към Техническия университет в София, представи научните постижения и патенти на отличения проф. Август Иванов и неговия изключителен принос към науката, като му пожела да продължава да вдъхновява младото поколение и да издига нивото на научните постижения у нас и по света.

Зам.-министър Давид Сукалински и председателят на ПВ Оля Димитрова връчиха художествената статуетка „Икар“ и почетен диплом (копие на страницата от вписването в Златната книга).

В приветственото си слово д-р Сукалински изтъкна, че вписването в Златната книга е една от най-престижните награди, които се връчват у нас в знак на уважение към български върхови постижения на изобретатели, откриватели и селекционери.

Проф. Август Иванов изрази своята сърдечна благодарност за високата оценка на неговия труд към Патентното ведомство, както и към членовете на Комисията и подчерта, че за него е висока чест добавянето на името му в Златната книга на откривателите и изобретателите. Той благодари специално и на своите колеги от Института по роботика – БАН и отбеляза ролята на Академията в създаване на условия и мотивация на учените.

Related posts

Голяма новина за Байдън, ето какво му се случи СНИМКА

Стана ясно защо Радев мотае връчването на първия мандат!

Наш областен град остана без театър, причината е абсурдна

Този уебсайт използва бисквитки, за да подобри вашето изживяване. Ще приемем, че сте съгласни с това, но можете да се откажете, ако желаете. Виж повече