Стаматов разкри как спира зомбирането в телефона и отсече: Всички деца ги ползват

"Мобилните телефони винаги са били забранени в училище, но никой не спазва наредбата. Забраната е записана в Закона за образованието".

Това заяви пред "Труд news" Диян Стаматов, директор на 119-то СОУ в София и председател на Съюза на ръководителите в системата на народната просвета на България.

По думите му на теория голяма част от родителите са "За" всякакъв тип по-кардинални забрани, но на практика нещата са различни, тъй като всички деца след 4-ти клас ползват активно лични мобилни устройства и ги носят в класната стая.

"Децата от 5-ти, 6-ти и 7-ми клас са най-активните ползватели на мобилни телефони. Забраната им в училище е ясно регламентирана, но никой не спазва правилата. Конкретно в нашето училище всяка сутрин се започва едно масово обиране на телефоните в голяма кошница, връщаме ги чак след приключване на занятията.

Сами разбирате колко затормозяващ е целият този процес за преподавателите, които вместо да си подготвят уроците, се налага да се занимават с прибиране на устройства", отбеляза Стаматов.

Мярката е от месец и половина

Директорът уточни, че мярката е в сила от месец и половина. "На национално ниво нещата се случват мудно, затова реших поне на локално ниво да предприема по-строги мерки", допълни той.

"Телефонният ужас няма край. В Австралия вече са забранили опасния ТИК-ТОК, докато Европа все още мисли за регулации по темата. Бих подкрепил социалните мрежи да бъдат ограничени за лица до 18 години.

Масово използване на социални медии и гледане на предизвикателства в платформите са опасни за децата. Да не говорим как рефлектират върху тяхното внимание и концентрация. Отразява се на работния процес в класната стая, учениците са разсеяни, не помнят дългосрочно", коментира Стаматов.

"Една забрана би била резонна мярка и с нея ще настъпи мигновено успокоение сред подрастващите. Те все още не могат сами да направят разлика кое е правилно, кое не, кое видео има образователна цел и кое е опасно за тяхното здраве.

В предизвикателствата на ТИК-ТОК има втори и трети живот, но в реалното ни съществувание имаме само един живот и трябва да го пазим. А не да викаме линейки на Бърза помощ за ученици, които смятат, че имат способностите на Спайдърмен или Супермен", заключи Стаматов.

Related posts

Зеленски постави Запада на пангара, ето какво немислимо нещо иска

Психолог алармира: Фармацевтичните компании търсят само печалба, не купувайте такива лекарства

Зеленски обяви „една от най-големите победи в цялата война“

Този уебсайт използва бисквитки, за да подобри вашето изживяване. Ще приемем, че сте съгласни с това, но можете да се откажете, ако желаете. Виж повече