Тези данни ще ви шокират: Почти половината ни живот минава пред телефона

Средно на ден човек прекарва по 6 часа и 40 минути на телефона си – това сочат данните на американската статистическа компания "Exploding Topics".

Превърнато в проценти това означава, че прекарваме около 42% от времето, в което сме будни, на телефоните си.

Дали сме дигитално зависими и какви са вредите от прекомерното екранно време?

В ерата на дигитализация електронните устройствата заемат голяма част от ежедневието ни. Понякога това влияе изключително негативно на човек.

Обезличава ни като хора

"Дългото време прекарване на устройствата ни влияе пагубно. Обезличава ни като хора, защото много хора работят в тази насока да ни показват определени картинки с определени цветове, определени звуци, иконки, които да ни задържат все по-дълго време на екрана.", твърди пред БНТ психологът Георги Млеканов.

Специалистите по офталмология и неврология смятат, че освен психически, дългите часове пред екрана ни влияят и физически.

"Когато гледаме в екраните дълго време, има един мускул в окото, който фокусира на близко разстояние и този мускул седи под напрежение.", допълва д-р Васил Хайкин, офталмолог в УМБАЛ "Александровска".

"Когато говорим за дълга продължителност на игрите или на екраните може да доведе до снижение на вниманието, може да доведе до дори, когато говорим за подрастващи, за деца хиперактивност, промени в поведението.

Води на нарушение в съня, което има изключително негативен аспект не само за деца и за подрастващи, но и за хора на средна възраст и дори възрастни хора.", посочва и проф. Шима Мехрабиан, невролог в УМБАЛ "Александровска".

Позитивна страна

Все пак има и позитивна страна за някои мозъчни функции.

"Употребяват се специализирани програми, които са свързани с нареждане на пъзели. С такъв тип игри, които са свързани с някаква съобразителност. Това тренира едни такива умения, които ние ги наричаме екзекутивни. В Александровска болница наскоро получихме нова апаратура, която предлага както двигателна стимулация, така и стимулация екранна.", смята д-р Иво Попиванов, невропсихолог.

Оказва се, че голяма част от хората наистина прекарват повече от препоръчителното време на телефоните си.

Препоръките на специалистите са да не прекарваме повече от час/час и половина пред екраните на ден.

Related posts

Синът на Софи Маринова се натиска с четири мацки едновременно ВИДЕО

Кузман Илиев алармира: Това, което се случва в България, е недопустимо и много опасно!

Виден политик стресна всички с тези думи от трибуната на парламента

Този уебсайт използва бисквитки, за да подобри вашето изживяване. Ще приемем, че сте съгласни с това, но можете да се откажете, ако желаете. Виж повече