Случаите на пияни и дрогирани шофьори са намалели осезаемо след въвеждането на отнемането на автомобила като наказание.
Това сочи анализ на Европейския център за транспортни политики (ЕЦТП). Промените бяха въведени в Наказателния кодекс и влязоха в сила през август миналата година.
С поправките се въведе конфискация на автомобилите на нарушителите, които шофират под въздействие на наркотици или на алкохол в концентрация в кръвта над 1,2 промила.
Какво показват цифрите
Според ЕЦТП промяната е довела до намаляване на нарушенията. Това сочат данни от статистиката на прокуратурата, публикувани от Ша
Като пием, пием много
Статистиката на МВР сочи, че най-голяма част от нарушенията, свързани с алкохол, са за концентрация над 1,2 промила. За първата половина на 2024 г. 1847 нарушения са установени за управление на МПС с алкохол между 0,5 и 0,8 промила. 1381 водачи пък са били хванати с алкохол от 0,8 и 1,2 на хиляда, което също е само административно нарушение.
В същото време 2129 водачи са били заловени с концентрация над 1,2 на хиляда, което попада под ударите на Наказателния кодекс. Според ЕЦТП данните сочат, че тенденцията е за по-тежки нарушения с по-високо съдържание на алкохол и това засилва необходимостта от прилагане на по-строги наказания.
5% от тестовете фалшиво положителни
„Около 5% от тестовете за наркотични вещества на пътя дават фалшиво положителен резултат. Причините са употреба на лекарствени средства като сиропи за кашлица и други, които съдържат вещества, на които тестовете реагират“, каза Владимир Тодоров от асоциацията на пострадалите при катастрофи.
Според него това е единственият проблем около конфискациите на автомобили, който остава нерешен. „Отнемането на автомобила не е противоконституционно, защото както имаме право на собственост, така имаме право и да не биваме убивани на пътя от пияни и дрогирани водачи“, коментира Тодоров.
„Със сигурност обаче държавата трябва да ускори процеса по изграждане на нови лаборатории за дрога, за да не се чака по шест месеца, докато се разбере валиден ли е бил полевият тест“, добави Тодоров.