Начало Последно добавени BBC: Немислимото стана, но какво ще се случи със Сирия след падането на Асад?

BBC: Немислимото стана, но какво ще се случи със Сирия след падането на Асад?

от BirdBG
3 минути прочетено

Падането на Башар Асад беше почти немислимо само преди седмица, когато бунтовниците започнаха своята изумителна кампания срещу режима от базата си в Идлиб, в северозападната част на Сирия, пише BBC.

Това е повратна точка за Сирия. Асад пое властта през 2000 г. след смъртта на баща си Хафез Асад, който управляваше страната в продължение на 29 години — и, също като сина си, с желязна ръка.

Режимът на Асад

Башар Асад наследи строго контролирана и репресивна политическа структура, в която опозицията не беше толерирана. В началото имаше надежди, че той може да бъде различен — по-отворен и по-малко брутален. Но тези надежди бързо се изпариха.

Асад ще бъде запомнен като човекът, който насилствено потуши мирните протести срещу режима си през 2011 г., което доведе до гражданска война. Повече от половин милион души бяха убити, а шест милиона други станаха бежанци.

С помощта на Русия и Иран, Асад успя да смаже бунтовниците и да оцелее. Русия използваше мощната си военновъздушна сила, докато Иран изпрати военни съветници, а ливанската милиция "Хизбула" изпрати добре обучени бойци в Сирия.

Защо този път е различно?

Съюзниците на Асад този път го изоставиха, заети със собствените си проблеми. Без тяхната подкрепа сирийските войски не успяха — а на някои места дори не опитаха — да спрат бунтовниците, водени от ислямистката бойна групировка "Хаят Тахрир аш-Шам" (ХТШ).

Бунтовниците първо превзеха Алепо, втория по големина град в Сирия, почти без съпротива. След това взеха контрола над Хама, а дни по-късно и стратегическия център Хомс. С напредването на бунтовниците от изток и юг, Дамаск — столицата и основен център на властта на Асад — се оказа изолиран.

В рамките на часове бойците навлязоха в столицата, превземайки сърцето на режима.

Кои са бунтовниците?

Краят на петдесетгодишното управление на семейство Асад ще промени баланса на силите в региона.

Иран, който подкрепяше Асад, търпи сериозен удар. Сирия беше ключова връзка между Иран и "Хизбула", използвана за прехвърляне на оръжия и амуниции.

Самата "Хизбула" е силно отслабена след едногодишната си война с Израел, а бъдещето ѝ е несигурно. Друга подкрепяна от Иран фракция — хусите в Йемен — също търпят тежки загуби от въздушни удари. Всички тези групи, заедно с милициите в Ирак и "Хамас" в Газа, формираха т.нар. "Оста на съпротивата" на Техеран, която сега е сериозно застрашена.

Турция и нейната роля

Много анализатори смятат, че тази офанзива не би могла да се случи без одобрението на Турция. Турция подкрепя някои от бунтовническите групи в Сирия, но отрече да стои зад действията на ХТШ.

Турският президент Реджеп Тайип Ердоган дълго време настояваше Асад да участва в преговори за политическо решение, което би позволило завръщането на сирийските бежанци. В Турция има поне три милиона сирийски бежанци — въпрос, който предизвиква обществено напрежение.

Асад отказа да се ангажира с тези преговори.

Какво предстои?

Много хора се радват на падането на Асад, но въпросът е какво ще се случи по-нататък.

Групировката "Хаят Тахрир аш-Шам" има корени в "Ал-Кайда" и насилствено минало. През последните години те се опитаха да се представят като националистическа сила, а посланията им станаха по-умерени и дипломатични.

Въпреки това много хора остават скептични и се притесняват какво може да планира групировката след свалянето на режима.

Освен това драматичните промени могат да доведат до опасен вакуум във властта, което да предизвика хаос и още насилие в региона.

Превод и редакция: БЛИЦ

ОЧАКВАЙТЕ ПОДРОБНОСТИ В БЛИЦ

Може също да харесате

Are you sure want to unlock this post?
Unlock left : 0
Are you sure want to cancel subscription?

Този уебсайт използва бисквитки, за да подобри вашето изживяване. Ще приемем, че сте съгласни с това, но можете да се откажете, ако желаете. Приеми Виж повече

-
00:00
00:00
Update Required Flash plugin
-
00:00
00:00